Aegviidu piirkond

Aegviidu on põneva ajalooga piirkond, mis on tuntuks saanud metsamajandamisest alates kuni turba tootmise- ja limonaadi valmistamiseni välja. Ka raudtee ja rongid on tänase piirkonna kujunemisel jätnud olulise jälje, tänu millele oleme saanud endale uhke raudteekompleksi koos väärika depoohoonega.

Tänaseks on Aegviidu tuntud kui mitmekülgsete võimalustega turismikeskus, mille peamine võlu seisneb vaikuses ja kaunis looduses. Aegviidu alev asub Tallinn-Tapa raudteeliikluse peamise tuiksoone ääres ja on tänu sellele hõlpsasti ligipääsetav. Tegemist on piirkonnaga, kus tegutseb mitmeid teenusepakkujaid, et toetada  tervislikke ja sportlikke eluviiside harrastamist.

Aegviidu on mägede maa

Kui suur osa Kõrvemaast on kaetud rabade ja kõnnumaadega, siis Aegviidu ümbrus on tihedalt täis pikitud künkaid ja mäeseljakuid. Tõenäoliselt tekkis piirkonna künklik pinnavorm juba 12 tuhat aastat tagasi tänu mandrijää ja sulavee liikumisele. Piirkonna külastajatel soovitame uudistada põnevat 11km pikkust vallseljakut, mis viib Aegviidust Jänedale ja piirkonna kõrgeimat tippu Valgehobusemäge, mis on 106 m kõrgune.

Aegviidu on seitsme järve maa

Nelijärvel asuva Purgatsi mäe otsast avaneb vaade neljale järvele korraga – Urbukse, Purgatsi, Ahvenajärvele ja Sisalikujärvele. Nelijärve ja Aegviidu vahele jäävad lisaks veel Vahejärv, Linajärv ja Nikerjärv, mis on kujunenud külastajate üheks lemmikuks kaunite fotode tegemise kohaks.

Roheline maastik ja metsarajad

Aegviidu ümbruses on rohelised looklevad tervise- ja matkarajad, säilinud metsad ja maastikukaitseala. Mustikarikkad palumetsad ja kanarbikused nõmmed pakuvad põnevat vaheldust rabadele ja soometsadele. Kõrvemaa loodus on nauditav aastaringselt ja hooldatud tervise- ja matkaradade võrgustik teeb selle kergesti kättesaadavaks.

Aegviidu jääb ka Kõrvemaa Maastikukaitseala serva, mille rikkuseks on kaitsealuste taimede rohkus ning haruldaste linnuliikide pesitsuspaik. Põhja-Kõrvemaal Jussi järvede lähedal on väga eriline nõmmliivak, mis on tekkinud kunagise vene sõjaväe polügooni asukohale. Kuigi mets ei ole seal veel taastunud, on tegemist väga omanäolise maastikuga, mis tasub külastamist.

Soovitan tulla Paukjärve äärde matkama ja telkima, sest see on Eesti ilusaim järv ja siit avaneb Eesti kauneim vaade Kõnnu Suursoole.

Aegviidu on lihtsa ja mugava raudteejaamaga vaikne linnake. Kohe raudteejaama kõrval on RMK looduskeskus.